ריקוד - פורטל ריקודים , בתי ספר לריקוד ,רקדנים, רקדניות, סלסה, מחול, פלמנקו, קפואירה, ריקודים סלוניים,נולד לרקוד

הפורטל הברזילאי בהרצה...    ברזיל בתל אביב - מסיבה ברזילאית כל שישי ב RESORT    

לאיזה קונגרס לנסוע? המדריך המקוצר לקונגרס זוק למבדה

לאחרונה אנשים רבים שואלים אותנו לגבי הקונגרסים של זוק-למבדה בעולם.
השנה הנוכחית הביאה לנו מבחר מרשים של ארועים מסוג זה. הריקוד תופס פופולריות אדירה. אם ב2005 היה קונגרס בינלאומי אחד באמסטרדם (היה גם אחד בחורף בפורטו סגורו, אך רשמית הוא התחיל ב2004), השנה מתוכננים קרוב ל 7 ארועים שונים ברחבי העולם.
 
כתבות נוספות
ההופעות של להקת OLODUM מברזיל בארץ
להקת אולודום - ברזיל
קרנבל ברזיל - חוויותיו של אייבי בקרנבל הברזילאי
ריקוד למבדה
כתבות נוספות
קרנבל 2005 ריו דה ז'נירו
קרנבל 2005 – ברזיל סלבדור באהיה
זוק - zouk - למבדה צרפתית
ראשיתו והתפתחותו של קרנבל ברזיל
ריקוד החיזור - קרימבו
כתבות נוספות

לקונגרס הראשון שהשתתפתי בו, שהתקיים ב-2004 בברצלונה, הגעתי מבולבלת לגמרי. כבר אז הכרתי לא מעט מורים, וידעתי אילו שיעורים אסור לי לפספס, אך עדיין היו המון מורים, שיטות וסיגנונות, ולי היו רק שאלות, שאלות, שאלות. למזלי, המורה שלי לימד בקונגרס ויעץ לי המון. לקחתי את המלצותיו בחשבון, אך בכל זאת הלכתי לכל השיעורים, והכרתי את כל המורים עם כל השיטות.

מדוע אנשים באים לקונגרסים מסוג זה?

  1. לרקוד עם אנשים חדשים
  2. ללמוד ממיטב המורים
  3. לטייל במקומות חדשים בחו"ל

עם הסעיף הראשון נתמודד בקלות - כל קונגרס הוא הזדמנות לרקוד עם אנשים חדשים. בדרך כלל, כל ערב יש מסיבת זוק-למבדה ענקית שנמשכת עד השעות הקטנות של הלילה. איכות אולם הריקודים משתנה מאד: מחדר גדול וממוזג עם תאורה מסיבתית מפוארת, עד לכיכר המרכזית של אריאל דה אג'ודה בליל אמצע הקיץ הצפון ברזילאי. הדאגה העיקרית הופכת להיות: להשלים, לפחות במקצת, את שעות השינה.

 

 

 

לגבי סעיף מספר 3, זה קל: אם בא לכם על אמסטרדם ואתם שונאים את ברצלונה... זה ממש לא משנה. במשך הקונגרס, הנמשך בד"כ רק סוף שבוע, אין זמן לראות משהו מלבד אולם הריקודים ובית המלון שלכם. כמובן, תמיד אפשר להוסיף מספר ימים לפני או אחרי הקונגרס למטרת תיירות. אם תוכלו לעשות זאת, המיקום כן משנה. המיקום משנה מאד כשמדובר בארצות רחוקות כגון ברזיל ואוסטרליה. לשם הרי לא נסע לסוף שבוע בלבד, וגם הקונגרסים במקומות אלו נערכים לפעמים במתכונת של שבוע קייטנה: פעילויות למיניהן, ים וגם ריקודים. מסגרת זו נותנת זמן להתאוורר, לנוח, גם לטייל.

או קיי. נניח שמתאים לכם הלוקיישן: מה הלאה?

עם המורים זה לא כל כך פשוט. לכל אחד מהמורים, שמשתתפים בקונגרסים, יש בית ספר, או לפחות תלמידים קבועים, ולפעמים גם מעריצים רבים. בדרך כלל, המורים, שאותם הזמינו מחו"ל כדי להשתתף בקונגרס בינלאומי, הם מורים נחשבים וידועים. לעומת זאת, המורים המקומיים יכולים להיות חסרי נסיון, ואף טריים לגמרי, ולפעמים הם מקבלים זכות ללמד בקונגרס רק בגלל שהם בעצמם מארגנים אותו.

לכן, הדבר הראשון שהייתי ממליצה לבדוק הוא: מי מארגן את הקונגרס. לפעמים אלו רקדנים ידועים, לפעמים קבוצות אנונימיות שהתאחדו רק לצורך הקונגרס. כמובן, זה לא פוסל אותם בשום אופן, אבל כדאי לקרוא קצת, ולאסוף עליהם מידע (לרוב מופיע באתר של הקונגרס עצמו), ולנסות להבין מי היו המורים שלהם וכו'. הרי סביר להניח שהמארגנים גם ילָמדו הרבה בקונגרס של עצמם.

המשימה הבאה: לקרוא בעיון את רשימת המורים.

כאן יש ניואנס קטן. לא קורה הרבה, אבל קרה לא פעם: המארגנים מפרסמים מורים, שטרם אישרו את השתתפותם בקונגרס, ולבסוף אף לא הגיעו. כאן יש טעם לברר את העניין איתנו: כשבאתרי המארגנים מפרסמים מורים ממש טובים שבדרך כלל לא משתתפים בקונגרסים (כמו מורים מיפן וברזיל), אנחנו משתדלים לודא שהמורים אכן משתתפים.

אבל גם אם רשימת המורים סגורה, מי הם המורים האלה?

אז ככה: לכל אחד מהם יש שיטה וניסיון, כולם שווים הכרות, אך לא כולם שווים טיסה לחו"ל.
כאן ננסה לארגן רשימת מורים שמשתתפים בקונגרסים, עם ההערות הסובייקטיביות שלנו.

עוד מילה לגבי הסובייקטיביות. לפני כמה ימים חברה שלי אמרה לי: "את זוכרת שהראת לי סרטון עם מישהי ואמרת שהיא רקדנית הזוק הטובה בעולם? אז מי בדיוק החליט שהיא הטובה בעולם?"

שאלה מצוינת. בריקודים כמו בכל מקצוע, ישנם קריטריונים אובייקטיביים על-פיהם ניתן לשפוט מיהם הרקדנים הטובים באמת, אך להחליט מי מהם הטוב בעולם – זהו כבר עניין סובייקטיבי.

בניגוד לסלסה וטנגו, שבהם יש לא מעט זרמים, סיגנונות, וכמובן רקדנים, זוק למבדה הוא ריקוד שרק מתחיל לתפוס תאוצה. הרקדנים הטובים של זוק עוד לא נספרים באלפים, לכן קל יחסית להבחין בטובים ביותר מביניהם, על פי קריטריונים מסויימים. במקרה שלנו מדובר בקריטריונים שמקורם בפורטו סגורו, עיר מולדתה של הלמבדה. הדעות שהשפיעו עלינו הם של רקדנים ותיקים מאוד, שרקדו למבדה מאז שהריקוד התחיל, וגם המציאו הרבה מתנועותיו. הם לימדו אותנו להעריך בריקוד את איכותן של התנועות וטבעיותן, ולא להתרשם מאפקטים זולים. משם נובעת הדעה הסובייקטיבית שלנו.

אני מזכירה, שזו רשימה של מורים שאיל ואני ראינו ולמדנו מהם. הרשימה אמנם אינה קטנה,אך כמובן לא מלאה:

רשימת המורים:

ג'וזי בורגס
במקור מ: פורטו סגורו
מקום נוכחי: סאלו, ספרד
הוצגה בפניי בתור הרקדנית הטובה בעולם. היא רוקדת מגיל צעיר מאוד, והרקדנים הנחשבים ביותר חושבים זאת לכבוד לרקוד איתה. היא לא מלמדת הרבה בקונגרסים, אך אם תראו אותה ברשימת המורים – רוצו לקנות כרטיס מיד. דרך אגב, לאון, אחד התלמידים שלנו, רקד איתה בברצלונה - הישג לא יאומן!
היא מלמדת יחד עם בן-דוד שלה מאוריסיו - גם רקדן ומורה מעולה.

 

דידי דוס סנטוס
במקור מ: פורטו סגורו
מקום נוכחי: פורטו סגורו
מכונה "הסבא של הלמבדה". רקדן אגדתי שהמציא חלק מהתנועות. מורה נהדר, אך מלמד בקונגרסים לעיתים רחוקות. כנ"ל, חייבים לקפוץ על ההזדמנות.
מלמד עם בת זוגו פטריסיה מורנה.

 

 

ג'ילסון דמסקו
במקור מ: סאו פאולו (אך הוא תמיד אומר שבנשמתו הוא מפורטו סגורו)
מקום נוכחי: בואנוס איירס, ארגנטינה
המורה הכי מוכשר, ואולי הכי קשוח בעולם. בעל גישה כמעט אקדמאית ללימוד זוק. אחד המייסדים של בית הספר לזוק בבואנוס איירס שכרגע יוצא ממנו דור חדש של רקדנים ומורים מעולים. במילים אחרות, גילסון - מורה של מורים (וגם המורה של המורה שלי – אוצ'אן).
מומלץ בחום לנצל כל הזדמנות ללמוד אצלו.
לא בא הרבה לקונגרסים לאירופה, ולכן כל הגעה שלו - סיבה לטיסה.
כרגע רוקד ומלמד עם רומינה.

 

בראז דוס סנטוס
במקור מ: פורטו סגורו
מקום נוכחי: אמסטרדם
אחיו של דידי, אחד הרקדנים והמורים הנחשבים בעולם. בראז רקד חמש שנים עם להקת קאומה, ולימד בבואנוס איירס ולונדון יחד עם פטרישיה קרוז.
בראז יחסית נגיש: כרגע הוא גר באמסטרדם, ומוזמן לכל הקונגרסים האירופאיים של זוק-למבדה. הוא, יותר מכל אחד אחר, משדר את הרוח האותנטית של הריקוד, ותמיד עוזב את רחבת הריקודים אחרון.
בראז תמיד נמצא בשורה הראשונה של המורים המומלצים.

 

פטריסיה קרוז
במקור מ: קוריטיבה, ברזיל
מקום נוכחי: לונדון
רקדנית מקסימה, שהייתה בת זוגתו לריקודים של בראז במשך הרבה שנים. נחשבת לאחת המורות והרקדניות הטובות בעולם. עד לא מזמן השתתפה כמעט בכל הקונגרסים יחד עם בראז (בן זוגה המקורי) או עם בן זוגה החדש לריקודים - לולה.
כעת היא כנראה תעשה הפסקה עקב הריון, ואנחנו ממתינים לחזרתה בקוצר רוח. כמובן, ברגע שאתם רואים אותה משתתפת בקונגרס איזשהו - רוצו לשם.

 

ברג וסולנג' דיאז
במקור מ: פורטו סגורו
מקום נוכחי: לונדון
ברג ואחותו סולנג' מלמדים ומופיעים בלונדון כבר הרבה שנים. סגנון הריקוד שלהם הוא אחד המרשימים ביותר, בעיקר הודות לכישרון האדיר של סולנג'. בעלת טכניקה מעולה, היא נחשבת לאחת הרקדניות הטובות בעולם.
הזוג משתתף ברוב הקונגרסים האירופאים. ב-2005 ברג ארגן קונגרס משלו בביתו בפורטו סגורו.
כרגע גם סולנג' עושה הפסקה עקב הריון, כשהיא תחזור - מומלץ בחום לבוא לקונגרס בהשתתפותה אפילו רק כדי לראות אותה רוקדת.
כרגע ברג מלמד עם אנבל.

 

רומיניטה הידלגו
במקור מ: בואנוס איירס, ארגנטינה
מקום נוכחי: בואנוס איירס, ארגנטינה
אחת מהדור החדש של רקדנים ומורים לזוק מארגנטינה. רקדנית מעולה, היא השתתפה בקונגרס בפורטו סגורו 2005 בתור בת זוג של ג'ילסון (הדבר מראה על הרמה שלה).
מורה מאוד יעילה ובחורה חביבה. היא בהחלת תוסיף הרבה לכל קונגרס שתגיע אליו.אוצ'אן
במקור מ: טוקיו
מקום נוכחי: טוקיו
אוצ'אן הוא המורה שלי. הוא העניק לי את אהבתי לריקודים ברזילאים, כשגרתי בניו יורק. אוצ'אן – תלמידו של ג'ילסון דמסקו, לימד כמה שנים בטוקיו לפני שעבר לניו יורק, ושם לימד עוד כשש שנים. לאחר חזרתו לטוקיו, הוא פתח בית-ספר לריקודים ברזילאים וסלסה, שבו מתקיימים שיעורים על בסיס יומיומי.
מורה מיוחד, חם וכריזמתי, עד היום חסר לאוהבי הלמבדה בניו יורק. גם בין הרקדנים והמורים ברזילאיים הנ”ל, הוא נחשב למורה נהדר.
עקב מיקומו, אוצ'אן אינו מגיע הרבה לקונגרסים אירופאיים (אך הרבה מהמארגנים אוהבים לפרסם את השתתפותו כדי למשוך יותר אנשים), כך שאם אתם רואים את שמו ברשימה, תודאו איתנו שהוא באמת משתתף. ואם כן – רוצו לשם!!

 

רודריגו דלנו
במקור מ: בלו הוריזונטה, ברזיל
מקום נוכחי: בלו הוריזונטה, ברזיל
הבעלים של בית ספר לריקודים ברזילאיים בבלו הוריזונטה, מינאס ג'ראייס. פיזיותרפיסט במקצועו, רודריגו יודע להסביר ניואנסים וללמד תנועות מסובכות בצורה הכי ברורה. אפשר ללמוד ממנו הרבה מאוד. והוא גם חתיך!

 


עד כאן היה מדובר במורים שמשתתפים (הרבה או מדי פעם) בקונגרסים אירופאים. להלן רשימה של מורים שלא הגיעו לאירופה עדיין, אך אם במקרה הם מגיעים, או שאתם מגיעים לקונגרס בברזיל - כדאי לכם מאוד ללמוד אצלם:בבה
פורטו סגורו, ברזיל
רקדן מהמם שזז כמו שאף אחד אחר לא זז. בזוק, וגם ב-Axe. בחיים לא ראיתי מישהו רוקד Axe כמוהו. הוא כמעט ולא משתתף בקונגרסים, אך למדתי ממנו הרבה בפורטו סגורו.


רנטו דיאס
ריו דה זניירו, ברזיל
המורה לזוק המומלץ היחיד מריו.

 

דאריו דיאס
בלו הוריזונטה, ברזיל
בעל סגנון אלגנטי, ניתן ללמוד אצלו איך לחדד את התנועות המוכרות, וללמוד תנועות חדשות.

 

 

להלן רשימה קצרה של מורים מעניינים, בעלי שיטה ונסיון (ולפעמים בתי ספר שלמים), אך ההשתתפות שלהם בקונגרסים בעינינו היא פחות משמעותית. אבל אם אתם כבר שם, להעיף מבט לא יזיק:לאורה ודויד
ברצלונה
במשך שנים ראינו אותם בתור תלמידים בקונגרסים שונים, הם קיבלו מקום ראשון בתחרות ריקוד זוק באמסטרדם שנה שעברה. לאחרונה הם מופיעים בקונגרסים בתור מורים. הם אנשים נחמדים
(ויפים!) ואני בטוחה שהם מלמדים לא פחות טוב מאיך שהם רוקדים.

 

 

קלאודיה דה ורייס
אמסטרדם
הבעלים של ביה"ס לריקודים ברזילאיים "בראסזוק" באמסטרדם, היא מארגנת את הקונגרס השנתי באמסטרדם. לאחרונה היא מלמדת יחד עם בראז.

 

 

לואיס פלוריאו ואדריאנה דאקרי
ריו דה ג'ניירו
לואיס מאוד פעיל בהפצת הזוק בברזיל ומארגן קונגרסים של ריקודים סלוניים ברזילאיים בריו. בעל סגנון חופשי ויחודי, שנותן אפשרות להוביל עם כמעט כל חלק גוף. זה נראה מסקרן אך בדרך כלל לא בר ביצוע. מומלץ להכיר בתור קונספט בהזדמנות.


ג'אן אבראו
לונדון
תלמיד של ג'יימה ארושה, רקדן של מחול מודרני, בעל גישה קונספטואלית (בעיני, קונספטואלית מידי) לריקוד הזוק, אך... למה לא?

 

קלאודיו גומס
אמסטרדם
הבעלים של ביה"ס לריקודים ברזילאיים "זוקלאברס" באמסטרדם. בן אדם כריזמטי ובעל נוכחות, אך הגישה שלו לזוק נראית לי שטחית ומלאת פוזה. עדיין ניתן ללמוד ממנו כמה תנועות מרשימות.


 


לטיסיה ודניאל
פלמה דה מאיורקה
מארגנים את הקונגרס של "ספירלדאנס" בברצלונה.
אקרובטים ורקדנים של הרבה ריקודים עכשוויים, תלמידים של ג'פרסון קוסטה. הסיגנון שלהם קצת מוזר ואתלטי למדי, אך שניהם עובדים קשה ונראים טוב!

הבר סיקיירה
לונדון
בן אדם כריזמטי ומשוגע, במובן הטוב של המילה. יש לו הרבה מה להגיד בנושא של זוק וגם כמה דברים לתת. מומלץ גם כי הדרך שהוא מעביר את הידע, היא משעשעת ביותר.

ישנם עוד מורים רבים לזוק בעולם, ידועים וידועים פחות. כל מורה לריקוד מפתח סגנון אישי ודגשים משלו, אולם לטעמנו חלקם התרחקו מידי מהזוק למבדה המיינסטרימי, עד כדי כך שהריקוד שינה את טעמו. מורים אלו יכולים להיות רקדנים טובים מאד בפני עצמם, אך הסגנון השונה מגביל את היכולת של תלמידיהם לרקוד עם שאר חברי הקהילה. כמובן אם כבר הגעתם לקונגרס, אפשר להשתתף גם בשיעורים האלה, אך אין טעם לנסוע רחוק במיוחד בגללם. 

פיליפ מיהה
סאו פאולו
הבעלים של ביה"ס גדול בסאו פאולו, מלמד סיגנון זוק די שונה מהמקובל במקומות אחרים. בנוסף לזה, בסגנון הריקוד שלו עושים סיבובים רבים על 1, ועקב כך הריקוד מכך נראה מהיר מידי וכאוטי.

אדיליו פורטו
אמסטרדם
רקדנים מהולנד מעריצים אותו מאוד כי הוא המורה של קלאודיו גומז, אבל בעיני הסגנון שלו עשה דרך רחוקה מידי מזוק לקראת מחול מודרני.

ג'יימה ארושה
ריו דה ג'ניירו
הבעלים של בית ספר גדול וידוע, הוא אחד האנשים המפורסמים והמשפיעים בברזיל בתחום של ריקודים ברזילאים. אבל! השיטה של לימוד זוק אצלו לא מומלצת – שוב מהסיבות שצוינו לעיל.

ג'ג'ה (ג'פרסון) קוסטה
פלמה דה מאיורקה
אם להאמין לאתרים של רקדני זוק מספרד, הוא היה מהראשונים שהכיר את הריקוד לספרדים. עם הזמן הוא פיתח סגנון אזוטרי הגובל בבלט מודרני, עם המון אקרובטיקה ושינוי משמעותי בצעד הבסיסי, הדבר מונע ממנו לרקוד עם אנשים מחוץ לחוג הריקודים שלו.

 


אנו מקווים שהדברים שהדברים יעזרו לכל המעוניין לבחור לו קונגרס.

ההחלטה נעשתה, נוסעים לקונגרס! עכשיו עולות שאלות נוספות:
איך מזמינים מקום, מה כלול במחיר, רמות הריקוד להם מיועד הקונגרס, איפה לגור, מה לשים במזוודה....

אך כל זה במאמר הבא!

רוצים ללמוד ZOUK בארץ? לחצו כאן ליצירת קשר עם ליזה ואייל.

רוצים ליצור קשר עם ליזה? לחצו כאן


הכתבה בחסות האתר: www.2dance.co.il תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.

 


בניית אתרים , מתווך , חברת הובלות Cargo MS , קורס נדל"ן ,תוכנת הנהלת חשבונות מנג'ר , שי לעץ גיזום עצים , צלילה חופשיתארז מנעולים תל אביבהמלצות פורטל ריקוד , תריסי נירשני יעקובי מעצבת תכשיטים , תקליטן , קורס סקיפרים במועדון יאכטות BlueWave ,  הפרעות אכילה ,רונן ברק עורך דין תאונות דרכים , עורך דין מסחריהרכב בוסה טריו , Matinee Cosmetics